Programowanie?


Programowanie dla wielu ludzi kojarzy się jedynie z komputerem. Mało kto zna się na programowaniu tego środowiska ale chyba jeszcze mniej ludzi słyszało o programowaniu neurolingwistycznym tzw. NLP. Wspomniana dziedzina nie ma nic wspólnego z komputerami, chyba że niektórzy ludzi od razu dodadzą iż ludzki mózg działa prawie jak komputer. NLP zajmuje się m.in. badaniem reguł, jakimi kierują się ludzie odnoszący sukcesy w różnych dziedzinach życia oraz pokazuje jak nauczyć się stosować te reguły, aby osiągnąć wyznaczone cele.

Każdy z nas posiada umiejętności komunikacyjne i poznawcze. NLP pokazuje jak je świadomie wykorzystywać i doskonalić, aby zwiększyć swoją skuteczność i elastyczność     w działaniu. Zarówno w stosunku do własnej osoby, jak i w oddziaływaniu na innych.
Jednym z najważniejszych założeń NLP jest teoria mówiące, że jeśli zawsze będziesz robić to, co robiłeś, to nie oczekuj że otrzymasz coś innego niż to co otrzymywałeś. Jeżeli nie dział to co stale robisz, zrób coś innego. Celem NLP jest danie ludziom więcej możliwości wyborów w tym, co robią, a im ich więcej, tym zwiększają się szanse na sukces.

Programowanie neurolingwistyczne jest prostą techniką osobistej transformacji oraz praktycznym podejściem do zmiany. Stanowi zbiór wzorców, umiejętności i technik służących skutecznemu myśleniu                  i działaniu.
Dzięki neurolingwistycznemu programowaniu człowiek może poznać w jaki sposób używamy naszych zmysłów w myśleniu, w jaki sposób język, którym się posługujemy, powiązany jest z myślami oraz jak możemy to rozpoznać. NLP pokazuje nasze i innych stany wewnętrzne: jak są wywoływane i jak możemy na nie wpływać, używając różnych bodźców i kotwic, korzystając z naszych własnych zasobów. Pokazuje nam jakie ograniczenia narzuca nam język i jak możemy je przełamywać. Jak używać języka                               i dostosowywać go do doświadczeń innych osób, aby być przez nich lepiej odebranym i zrozumianym, ułatwiając im dostęp do nieświadomych zasobów. Jak uczynić spotkanie bardziej efektywnym i jak osiągnąć porozumienie w trudnych sytuacjach, wzbudzając zaufanie u innych. Jak wykorzystać tę wiedzę do skutecznego nauczania. Jakimi strategiami myślowymi kierują się ludzie przy podejmowaniu decyzji.

Podsumowując można stwierdzić, że programowanie neurolingwistyczne jest procesem uczenia się zasad działania, według których ludzie powinni postępować aby osiągnąć zamierzone cele czyli podobnie jak programowanie komputerowe tylko programowane środowisko inne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz